Jdi na obsah Jdi na menu
 


další jména: Do-Khui, Tibetian Mastif

mezinárodní klasifikace: VB pracovní skupina, FCI skupina 2

zbarvení: černé, černohnědé, hnědé, zlaté, šedé/modré, šedé/tříslové.

historie: První písemná zmínka o tibetské doze je z roku 1121 př. n. l. v čínské knize letopisů. Zmiňuje se o ní Aristoteles, Alexandr Veliký, který ji přivezl do Evropy a také velký cestovatel Marco Polo. Tato rasa se nám dochovala v původní podobě bez křížení s jiným plemenem psů. Ještě dnes, po obrovské genocidě prováděné Číňany v Tibetu se nám dochovala tato rasa nejvíce v jihozápadní části. Jinde byl tento pes huben, protože je součástí tibetské kultury, kterou chtěli Číňané potlačit. To se jim naštěstí zcela nepovedlo. Hlavně díky chovatelům v Anglii, dále pak v Holandsku, Francii, Německu a USA se tato rasa v nezměněné podobě dochovala dodnes. Dále je tento pes chován v Nepálu, Bhútánu, severní Indii a také na Tchaj-wanu. Zajímavé zjištění poskytly poslední rozbory DNA jednotlivých psích plemen, provedené v Cambridgi - nejbližším příbuznými toho psího obříka jsou mopsi a tibetští španělé - psíci dorůstající velikosti do 30 cm v kohoutku...

stavba těla:

Minimální kohoutková výška feny je 61 cm u psa 66 cm. V praxi fenky měří v průměru 63 cm a psi 71 cm. Pes má zpravidla hustší a delší srst a větší hřívu. Je to mohutný, těžký, dobře stavěný pes se silnou kostrou. Hlava dosti široká, těžká a silná. Týlní výčnělek a stop jsou dobře znatelné, délka lebky od týlu ke stopu se rovná délce čenichové partie od stopu ke špičce čenichu, ale může být i kratší. Čenichová partie je dostatečně široká a čtvercová. Oči výrazné, střední velikosti. Barva hnědá ve všech odstínech. Uši střední velikosti, trojúhelníkového tvaru.

Krk má silný, nohy rovné, svalnaté, silné. Záda rovná a záď téměř neznatelná. Pohybuje se energicky, uvolněně, lehce a elasticky.

co bych o ní řekla aneb shrnutí: Původně se využívala jako hlídací a obranářský pes, který chráni stáda před dravci a rodiny před nezvanými hosty. Domovinou tibetské dogy je vysokohorská oblast Himaláje. V Tibetu jsou tito psi drženi pevně uvázaní a povzbuzuje se u nich ostrost, ale odlišný životní styl na Západě tuto jejich vlastnost poněkud zmírnil. Nicméně se plemeno považuje za rezervované, což brání pochopení jeho poněkud zvláštní povahy a vyžaduje citlivé zacházení. Tibetská doga-působivé, silné, dobře stavěné zvíře- má vážný, ale přívětivý výraz a může být milovaným společníkem, zvláště vyhledávaným dětmi. Psi mají značně více srsti než feny. Obě pohlaví v teplých měsících línají.

zajímavost: Tibetské dogy s tříslovým pálením nad očima vypadají údajně nebezpečně, což ale Tibeťané v liduprázdné krajině považují za ohromnou výhodu...

zdroj: cs.wikipedia.org

kniha Encyklopedie psů

a vlastní hlava :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář